برای دانلود مداحی های محرم 95 اینجا ، محرم 91 اینجا ، محرم 90 اینجا ، محرم 89 اینجا ، محرم 88 اینجا ، محرم 87 اینجا ، محرم 86 اینجا و محرم 85 اینجا کلیک کنید

نامگذاری سال جدید 1388 توسط رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (زید عزه) به سال

 «اصلاح الگوی مصرف»

دانلود صوتی پیام نوروزی 1388

دانلود فایل صوتی پیام نوروزى رهبر معظم انقلاب اسلامى

متن کامل پیام نوروزى رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1388

بسم ‏اللَّه ‏الرّحمن ‏الرّحیم‏

یا مقلّب القلوب و الأبصار. یا مدبّر اللّیل و النّهار. یا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الى احسن الحال.

عید سعید نوروز را كه نزدیك به ایام ولادت حضرت خاتم ‏الانبیاء (صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم) و امام جعفر صادق (علیه الصّلاة و السّلام) است و به بركت نزدیكى به این ایام مبارك، شرافت بیشترى پیدا كرده است، به همه ‏ى هم‏میهنان عزیزمان در سراسر كشور، و همچنین به ایرانیان ساكن در كشورهاى دیگر جهان در سراسر عالم، و همچنین به مردم كشورهائى كه عید نوروز را گرامى میدارند و آن را براى خود جشن میگیرند، تبریك عرض میكنم؛ مخصوصاً تبریك عرض میكنم به خانواده ‏هاى معظم شهیدان و ایثارگران و جانبازان، و امیدوارم كه همه سال نیكوئى را در پیش داشته باشند.

سال 87 که بر ما گذشت، سال بسیار پر ماجرائى بود؛ هم در زمینه‏ ى مسائل بین ‏المللى، و هم در زمینه ‏ى مسائل کشور. در سطح بین‏ المللى حوادث بزرگ و مهمى اتفاق افتاد که بی ‏گمان در مجموعه ‏ى سیاست هاى جهانى داراى تأثیرات عمیق و مؤثرى است، که از جمله ‏ى آنها در زمینه‏ى اقتصادى، بحران عظیم مالى و اقتصادى است که از کشور آمریکا شروع شد و به اروپا و دیگر کشورها و از جمله به کشورهاى منطقه ‏ى ما رسید. این مسئله براى مردم جهان، مسئله ‏ى بسیار مهمى است؛ نه فقط در زندگى روزمره ‏ى آنها و برنامه‏ ریزى هاى اقتصادى آنها تأثیر می گذارد، بلکه در دیدگاه‏هاى آنها نسبت به نظریات اقتصادى و اقتصاد سرمایه‏ دارى احتمالاً تأثیرات شگرفى را بر جاى خواهد گذاشت. خوشبختانه کشور ما و ملت ما توانستند تا حدود زیادى از آثار زیانبار این طوفان سهمگین جهانى خود را برکنار بدارند، و البته همچنان مراقبتهاى لازم بایستى ادامه پیدا کند.

از جمله‏ى مسائل مهم جهان و منطقه در سالى که گذشت، مسئله ‏ى حمله ‏ى رژیم صهیونیستى به غزه بود، که همه ‏ى چشم هاى جهانیان را به خودش معطوف کرد. عده ‏اى از این نظرگاه به مسئله نگاه کردند که با مقاومت اسلامى و با مسئله ‏ى فلسطین، داراى عناد و کینه ‏ى دیرین بودند - که عمدتاً سیاستمدارانِ بسیارى از کشورهاى غربى از این جمله بودند - عده ‏اى هم با نگاه طرفدارانه ‏ى از ملت مظلوم فلسطین و مردم غزه به مسئله نگاه کردند. اما نتائجى که در این حمله ‏ى ناجوانمردانه و ظالمانه مترتب شد، براى همه‏ ى دنیا بهت آور بود. بیست و دو روز مردم بی دفاع غزه مقاومت کردند و رژیم صهیونیستى بیست و دو روز با تمام قوا به این مردم حمله کرد  و پایان این ماجرا با ناکامى رژیم صهیونیست همراه بود؛ این براى مردم دنیا یک تجربه ‏ى بسیار مهمى است در زمینه ‏ى امکان مقاومت ملتها در مقابل زورگوئى و ستمگرى ستمگران و زورگویان.

غیر از اینها، مسائل گوناگون متعددى هم در منطقه و همچنین در سطح جهان اتفاق افتاد که از آنها عبور میکنیم.

در سطح کشور هم مسائل مهمى از آغاز سال تا امروز داشت ه‏ایم. سال 87 با خبرهاى خوش هسته ‏اى آغاز شد و ملت ایران آگاه شدند که جوانان آنها، دانشمندان متبحر و کوشاى آنها توانستند علی رغم تحریم هاى جهانى، پیشرفت خودشان را در مسائل هسته ‏اى کشور به اثبات برسانند و توانائى ملت ایران را در یک چنین مسئله‏ ى مهمى به همه ‏ى جهانیان ثابت کنند؛ این براى ملت ایران نه فقط در زمینه ‏ى علمى، بلکه در زمینه‏ هاى گوناگون دیگر، ارج و اعتبار جدیدى را در چشمهاى جهانیان به وجود آورد.

مجلس شوراى اسلامى هم بحمداللَّه براى دوره‏ى هشتم تشکیل شد و در طول سال، این مجلس با همکارى دولت محترم کارهاى خوبى را تصویب و اقدام کردند، که امیدواریم این همکارى همچنان ادامه داشته باشد.

در طول سال بحمداللَّه کارهاى بزرگ دیگرى هم در زمینه‏ هاى مختلف انجام گرفته است. در همین زمینه‏ ى هسته‏ اى، در پایان امسال راه ‏اندازى موقت و آزمایشى نیروگاه بوشهر را داشتیم، که این هم خبر مهم و بزرگى است. البته این هم از نتائج پیشرفت دانشمندان خود ما در داخل کشور است که همه ‏ى دنیا را قانع کرد که راه پیشرفت هسته‏اى ملت ایران را نمیشود بست.

در زمینه ‏ى مسائل علمى، کارهاى بزرگ دیگرى هم انجام گرفته است که شمارش آنها وقت طولانى و مفصلى را خواهد گرفت. من از نزدیک شاهد برگزیده‏اى از این پیشرفتهاى علمى بودم و در نمایشگاهى آنها را از نزدیک مشاهده کردم، که حقیقتاً شگفت ‏آور است. جوانان عزیز ما و ملت پرهمت و پرتلاش ما توانسته ‏اند در زمینه ‏ى علمى پیشرفت شگرفى را نشان بدهند و این پیشرفت هاى مهم و شگفت‏آور، تبلیغات سى ساله ‏ى علیه انقلاب را که از اطراف و اکناف تبلیغ می کردند، خنثى کرد.

از جمله ‏ى این پیشرفتهاى علمى و فناورى، پرتاب ماهواره‏ى امید بود. این، قدم اول از این کار بزرگ است که کشور را در ردیف کشورهاى بسیار معدود جهان در مورد این فناورى قرار داد و چشم جهانیان را متوجه ایران کرد و نشان داد که ملت ایران از درون می جوشد و از درون رشد می کند و توانائى پیشرفت ملت ایران، توانائى محدودى نیست.

در زمینه ‏ى مسائل اقتصادى هم من باید به ملت عزیزمان عرض کنم که علی رغم موج عظیم و طوفان خانه ‏براندازِ رکود اقتصادى و بحران اقتصادى در عالم، و علی رغم تحریم هائى که علیه ایران به خاطر مسئله ‏ى انرژى هسته‏ اى و دیگر مسائل انجام گرفت، مسئولین کشور توانسته ‏اند بر این موج فائق بیایند و تا حدود زیادى تبعات و آثار منفى این موج را در کشور کنترل کنند و نگذارند که ملت ما در این موج عظیمى که خیلى از کشورها را دچار مشکلات بسیار زیادى کرد، بغلتد و ملت سر پاى خود بایستد. ان‏شاءاللَّه پیشرفت هاى اقتصادى باید روزبه ‏روز شکوفاتر بشود و ملت را خوشحال ‏تر کند و ان‏شاءاللَّه امکان و زمینه ‏ى پیشرفت هاى گوناگون را در عرصه‏ هاى مختلف به وجود بیاورد.

همان طور که مشاهده می کنید، سال نوآورى و شکوفائى خوشبختانه با نوآورى ‏هاى زیاد و شکوفائی ‏هاى چشمگیر همراه شد و توانست این شعار را در مرحله‏ ى مقدماتىِ خود کاملاً فعال کند. البته شکوفائى و نوآورى مخصوص این سال نبود؛ ما در آینده هم در سالهاى گوناگون بایستى همین خط را با جدیت پیگیرى و تعقیب کنیم و ان‏شاءاللَّه خود را به نقطه ‏اى که در زمینه ‏ى علمى و فناورى، شایسته ‏ى ملت ایران است، برسانیم.

سال جارى که از این لحظه آغاز می شود، سال مهمى است و امیدواریم که ملت ایران بتواند بر تجربیات گوناگون این سال هم با قدرت خود - که از ایمان به خدا سرچشمه گرفته است - غلبه کند و ان‏شاءاللَّه حوادثى را که در طول یک سال ممکن است در سطح جهان و منطقه و کشور اتفاق بیفتد، همه را به سود خود تمام کند.

آنچه من به ملت عزیزمان عرض میکنم، این است: ما در دعاى اول سال خواندیم که: «یا محوّل الحول و الأحوال. حوّل حالنا الى احسن الحال»؛ حالِ ما را به نیکوترین حالها تبدیل کن. این، اراده ‏ى الهى است؛ اما تلاش ملت ایران، تلاش خود آحاد ما مردم، یقیناً لازم است و زمینه ‏ى ضرورى براى توجه لطف خدا و رحمت الهى است. ما باید همت کنیم براى تحویل احوال خود، براى نیکوکردن زندگى خود، ذهن خود، دل خود، دنیا و آخرت خود؛ این وظیفه ‏ى یکایک ملت ایران است. عرصه‏ ى گسترده ‏ى عظیمى از معنویات و امور دینى و ذهنیات انسان تا حقائق خارجى و آنچه که مورد ابتلاى در زندگى روزمره ‏ى ما و زندگى شخصى ما و زندگى اجتماعى ماست، زیر این دستور بزرگ الهى که هر سال در این دعاى شریف تکرار میشود، قرار گرفته است: «حوّل حالنا الى احسن الحال». من فقط به یک نمونه اکتفاء میکنم و این را مصداق برجسته و بارزى از تحویل احوال خودمان به شمار می آورم و به شما ملت عزیز عرض می کنم.

ما در زمینه‏ ى مصرف، در زمینه‏ ى هزینه کردن منابع مالى کشور که به وسیله‏ ى خود ما و به وسیله‏ ى همه‏ ى برادران هم‏میهن ما و به وسیله‏ ى مسئولین کشور با زحمت زیاد به وجود می ‏آید، دچار نوعى بی ‏توجهى هستیم، که بایستى این را تبدیل کنیم به یک توجه و اهتمام خاص. ما دچار اسراف هستیم، ما دچار ولخرجى و ولنگارى در مصرف هستیم؛ این را من در اول سال، ان‏شاءاللَّه در سخنرانى، با جزئیات آن براى مردم عزیزمان توضیح خواهم داد. اما امروز فقط اجمالاً عرض میکنم؛ بسیارى از منابع کشور، شاید بشود گفت بخش مهمى از منابع کشور در همه‏ ى زمینه‏ ها - چه در زمینه‏ ى مسائل شخصى، و چه تا حدودى در زمینه‏ هاى عمومى - صرف اسرافها و زیاده ‏روى ‏هاى ما در مصرف میشود. ما بایستى مصرف کردن را مدبرانه و عاقلانه مدیریت کنیم. مصرف نه فقط از نظر اسلام، بلکه از نظر همه‏ ى عقلاى عالم، چیزى است که باید تحت کنترل عقل قرار بگیرد. با هوى‏ و هوس، با خواهش دل و آنچه که نفس انسان از انسان مطالبه میکند، نمیشود مصرف را مدیریت کرد. کار به جائى میرسد که منابع کشور به هدر میرود، شکاف بین فقرا و اغنیاء زیاد میشود، عده‏اى در حسرت اوّلیات زندگى می مانند و عده ‏اى با ولخرجى و ولنگارى در مصرف، منابع را هرز و به هدر می دهند.

ما بایستى الگوى مصرف را اصلاح کنیم. ما بایستى به سمت اصلاح الگوى مصرف حرکت کنیم. مسئولین کشور در درجه‏ ى اول - چه قوه ‏ى مقننه، چه قوه‏ ى مجریه، و چه سایر مسئولین کشور؛ قوه‏ ى قضائیه و غیر آنها - و اشخاص و شخصیتها در رتبه ‏هاى مختلف اجتماعى، و آحاد مردم ما از فقیر و غنى، بایستى به این اصل توجه کنند که باید الگوى مصرف را اصلاح کنند. اینجور مصرف کردن در همه ‏ى زمینه ‏ها - در امور ضرورى زندگى، در زیادى ‏هاى زندگى  - مصرف کردن بى ‏رویّه و بدون منطق و بدون تدبیر عقلانى، به ضرر کشور و به ضرر آحاد و اشخاص ماست. من از عموم مردم و بخصوص از مسئولین درخواست میکنم، خواهش میکنم که در این زمینه فعالیت خودشان را در این سال زیاد کنند، افزایش بدهند و براى اصلاح الگوى مصرف برنامه ‏ریزى کنند.
لذا من این سال را، سال «حرکت مردم و مسئولین به سوى اصلاح الگوى مصرف» میدانم و امیدوارم که این عنوان - که «اصلاح الگوى مصرف» است - براى همه‏ ى ما دستورالعمل باشد و همه‏ ى ما بتوانیم برطبق این شعار مهم و حیاتى و اساسى براى کشور عمل کنیم و از منابع کشورمان به بهترین وجهى استفاده نمائیم.

یاد امام عزیز و بزرگوار را گرامى میدارم؛ یاد شهیدان عزیز را گرامى میدارم و به همه‏ ى آحاد ملت ایران مجدداً سلام و تبریک عرض میکنم.
    والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاتهنویسنده : منصور زارع خورمیزی - ساعت 06:33 ب.ظ روز شنبه 1 فروردین 1388   |    نظرات()   |    لینک ثابت

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات